Ana Sayfa | Forum | Dokümanlar

Geri Dön   Turquaz Muhasebe Forum > Turquaz Muhasebe Programı > Yardım

Konu Araçları Konuyu Puanla: Konu Hiti: 1 oy, 5.00 ortalama. Mod Seç
Eski 26-02-2008, 12:51
jalapela jalapela Çevrimdışı
Junior Member

Giriş Tarihi: Mar 2006
borç alacak kavramları

selamlar,
bir konuda kafam karıştı,ben muhasebeden hiç anlamam.programdaki borç ve alacak kavramları şu şekilde özümsüyorum doğrumu anladım yardımcı olurmusunuz?
borç = firmanın borçlu oldugu cariler (mal satın aldıgımız firmalar,dolayısıyla bu firmalardan gelen faturalar alış faturası olarak işlenecek)
alacak = firmanın alacaklı oldugu cariler (mal sattıgımız firmalar,satış faturası kestiğimiz cariler)

çok saçma göründüğünün farkındayım fakat zaman ayırırsanız sevinirim.
Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-2008, 16:02
fkafka2000 fkafka2000 Çevrimdışı
Junior Member

Giriş Tarihi: Nov 2006

borç ve alacak kavramları hesaplarla ilgili bir durumdur. günlük dilde kullandığımız anlamlarla bir bağlantısı yoktur.
Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-2008, 11:00
ALP ALP Çevrimdışı
Junior Member

Giriş Tarihi: Nov 2007

şöyle ki:

1.ALACAK: Eğer sende kayıtlı olan cariden mal aldıysan bu aldığın malın tutarı kadar carinin alacağına kayıt yaparsın.

2.BORÇ: Eğer bu mal aldığın cariye sen bi şekilde kıymetli evrak ya da nakit olarak ödeme yaptıysan bu sefer cari hesabın borcuna kayıt yaparsın.

3. tersi olarak eğer sen bir müştyerine mal sattıysan o müşterinin borcuna kayıt yaparsın.

4. ve aynı müşteri sana ödeme yaptıysa (çek,senet,visa,nakit...vs.) bu sefer de borcuna kayıt yaparsın.

***biraz karışık olabilir ama sen bu olaylara tepeden bakarsan yani domino taşı dizer gibi taşları doğru yerlere koyduğunda sorun yaşamazsın...

kolay gelsin...
Alıntı Yaparak Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç Konuya Oy Ver
Konuya Oy Ver:

Gönderme Kuralları