Ana Sayfa | Forum | Dokümanlar

Geri Dön   Turquaz Muhasebe Forum > Turquaz Muhasebe Programı > Dönüşüm / Data Aktarma

Konu Araçları Rate Thread Mod Seç
Eski 03-03-2014, 14:34
kukiki kukiki Çevrimdışı
Junior Member

Giriş Tarihi: Mar 2014
Veritabanına bağlanma?

Merhaba. Programı bir arkadaşımın ihtiyacı olması sebebiyle keşfettim. Elindeki excel bilgilerini programa aktarmam lazım. SQL komutları ile alakalı ileri derecede bilgim var ancak programın kullandığı veritabanına bir türlü bağlantı sağlayamadım.

Programın veritabanında SQL komutu nasıl çalıştırabiliriz? Konuların çoğunu gezdim ancak hiç bu konuya değinilen bir konu göremedim. Sanki yazışmalar hep yarıdan başlıyor, herkes nasıl yapıldığını biliyor gibi yazışıyor oldukça yabancılık çekmekteyim.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-2014, 14:44
huseyin huseyin Çevrimdışı
Administrator

Giriş Tarihi: Dec 2004

hsqldb kullaniliyor, dosyalardan birisinin içinde zaten sql 'ler var, hsqldb her açılışta otomatik oradan yükleyip database oluşturuyor, komut girilebilir şekilde açmanın yöntemi de internette vardır. bundan sonraki sorularınıza yakın zamanda cevap veremeyebilirim, şimdi gördüğüm için hemen yazdım.

iyi çalışmalar.
Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-2014, 15:17
kukiki kukiki Çevrimdışı
Junior Member

cevap için teşekkür ederim. psql ile kurmayı yapamadım, hsqldb ile çalışmak istiyorum zaten. çeşitli araçlar denedim ancak bir türlü bağlantı sağlayamadım. Bağlantıyı sağladıktan sonra sorunum kalmıyor zaten. hsqldb bağlantısı kurabilmeyi kısaca biri açıklayabilirse çok iyi olacak.
Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-2014, 15:39
kukiki kukiki Çevrimdışı
Junior Member

Tamamdır bağlandım.

Öncelikle http://sourceforge.net/projects/hsql...db/hsqldb_2_3/ bunu indirip, rardan çıkarıp program files içine attım.

Daha sonra http://executequery.org/download bu programı indirdim, açtım, ODBC driver ekledim. Driver eklerken ayarlar;

driver name: HSQLDB
database: HSQL DB
JDBC URL: jdbc:hsqldb:.
path: program files içindeki HSQLDB/lib/ klasöründe bulunan HSQLDB.jar dosyasını add yapıyoruz
class name: otomatik geliyor zaten kaydediyoruz.

Daha sonra yeni bağlantı yap diyerek connection name turquaz data source turquaz jdbc driver eklediğimiz HSQLDB seçilecek

işlem bu kadar. otomatik bağlantı kuruluyor.
Alıntı Yaparak Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç Konuya Oy Ver
Konuya Oy Ver:

Gönderme Kuralları